1 2 3 4

קישורים בתמ"א 38

תמא 38 – ליווי של משרד עורכי דין

הנושא הבוער היום בכל מהדורות החדשות (כמעט) הוא כמובן רעידת אדמה אפשרית אשר עלולה להתרחש בישראל בשנים הקרובות, ואולי גם בחודשים הקרובים. כדי לנסות ולהתגונן מרעידת אדמה כזו (אם תגיע), קיימת בישראל תוכנית מתאר בשם תמא 38 שכל מטרתה היא לחזק מבנים כנגד רעידות אדמה צפויות. בכל הנושא של תמא 38, קיים יותר מאשר משרד עורכי דין אחד אשר מתמחה ויודע לטפל במקרים שונים של תוכנית זאת, ולכן, אם בבניין שלכם עומדים לבצע את התוכנית הזאת, מומלץ מאוד להתייעץ מאוד עם עורך דין המתמצא בכך.

תמא 38 – מה אומרות המילים הקטנות?

ברמת העיקרון, קיים תקן מוגדר לעמידה של מבנה ברעידות אדמה. תמא 38 מגדירה למעשה את תוספות הבניה השונות הדרושות למבנה כדי לעמוד בתקן הזה. תוספות הבניה האלו למעשה מגדירות את האופן אשר בו יחוזק המבנה לפי תמא 38.

הועדה המקומית לתכנון ובניה היא זאת אשר אמונה על האישורים לביצוע תוכנית זאת. כאשר מדובר אך ורק על חיזוק המבנה, ללא שינוי מהותי ותוספות, הועדה מאשרת באופן מיידי את הבקשה. אולם, ישנם גם מקרים בהם נדרש אישור לביצוע שינוי נרחב יותר במבנה, ובדיוק לשם כך ניתן להיעזר במשרד עורכי דין המתמחה בכך.

משרד עורכי דין מלווה את התהליך

ליווי וייעוץ של משרד עורכי דין הוא חשוב מאוד לכל מי שאינו מתמצא בתמא 38 ובחיזוק מבנים (ומרביתנו אינם מתמצאים). עורך דין מקצועי ממשרד עורכי דין המתמחה בכך יכול לסייע בשני מישורים. המישור הראשון הוא עזרה לקבלן אשר מתמודד מול הועדה המחוזית ומעונין לבצע את התהליך של חיזוק המבנים, אל מולו ניצבים הדיירים של הבניין או הנכס, אשר רוצים לשמור על זכויותיהם מול הקבלן. הכוונה היא שמדובר כאן באינטרסים מנוגדים ושונים לעתים. עניין זה מצריך עזרה והכוונה של גורם מקצועי כדוגמת עורך דין המעורה בחוקים השונים הרלוונטיים לנושא.

מדוע להיערך לרעידת אדמה?

התשובה נמצאת בהחלט בגוף השאלה. מוכנות והתגוננות הן חלק בלתי נפרד מהיכולת שלנו לשרוד רעידת אדמה חזקה שתפגע ככל הנראה במדינת ישראל. ישנם אנשים אשר לא תומכים בתמא 38 מסיבות שונות כאשר העיקריות שבהן מצביעות על כך שהתוכנית לא תניב תועלת רבה במקרה של רעידת אדמה.

המומחים, כמובן, בין אם קבלנים או עורכי דין, חולקים על כך.